Służyć Chrystusowi
- błogosławieństwo nowych ceremoniarzy z naszej parafii

ceremoniarze Sandomierz

„Służyć Chrystusowi to wolność”
Jan Paweł II

10 marca podczas uroczystej Mszy Świętej w Gorzycach ks. bp Krzysztof Nitkiewicz mianował nowych lektorów i ceremoniarzy z naszej diecezji. Biskup pobłogosławił 40 ceremoniarzom, którzy w ośrodku formacyjnym Radomyślu nad Sanem przez cały rok przygotowywali się do tej funkcji podczas Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Biskup pobłogosławił również blisko 500 ministrantom, którzy przyjęli posługę lektora.

Bp K. Nitkiewicz w czasie wygłoszonej homilii podkreślił ważną rolę lektorów i ceremoniarzy, jaką sprawują oni podczas Mszy św. - Spełniając podczas liturgii różne funkcje, służycie samemu Chrystusowi. Jesteście obok Niego, gdy naucza, kiedy składa siebie w ofierze za zbawienie świata, posługujecie przy uczcie, którą wyprawia dla zgromadzonych w świątyni i sami w niej uczestniczycie. Dajecie Mu swój czas, a On odwdzięcza się wlewając w wasze serca radość i pokój, uszlachetnia wasze obyczaje i zjednuje wam ludzi

Ceremoniarz to kolejny stopień w hierarchii ministranckiej, wyższy od lektora. Jest to osoba sprawująca funkcję liturgiczną, której zadaniem jest przygotowanie i koordynacja przebiegu liturgii oraz czuwanie, by liturgia przebiegała zgodnie z przepisami Kościoła.

Cieszy więc fakt, że trzech lektorów z naszej parafii: Bartłomiej Bednarz, Rafał Rębisz i Kacper Stój, po rocznym specjalnym przygotowaniu i zdaniu egzaminu, zastało przez ks. bpa mianowanych ceremoniarzami.