15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Maryja, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, jak głosi nauka Kościoła, została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Pamiątką tego wydarzenia jest Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana świętem Matki Bożej Zielnej. Źródłem tej nazwy jest obrzęd poświęcenia wianków, ziół oraz kwiatów, który ma miejsce właśnie 15 sierpnia.

W naszej wspólnocie parafialnej jest to także dzień wdzięczności Bogu za chleb powszedni i plony ziemi, czego wyrazem są m.in. 3 wieńce dożynkowe ofiarowane przez mieszkańców Gwoźdźca, Nowego i Starego Nartu. We wspólnej modlitwie dziękowaliśmy za dary ziemi i zachowanie od wszelkich kataklizmów. Zawierzaliśmy także dobremu Bogu przez przyczynę Matki Bożej wszystkich pracujących na roli prosząc o Bożą opiekę i błogosławieństwo, prosząc także o poszanowanie chleba i darów ziemi przez wszystkich ludzi.

Dzień 15 sierpnia, to również kolejna rocznica „Cudu nad Wisłą”, kiedy to Polacy wsparci siłą modlitwy pokonali zagrażającej świeżo odzyskanej Wolności Ojczyzny ale też i Europy, nawałnicę Rosji Sowieckiej.