„Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”

- sakrament bierzmowania

W środę 11 czerwca w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowania, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W tym roku do sakramentu bierzmowania przystąpiło 49 gimnazjalistów.

Bierzmowanie należy do tych sakramentów, które stanowić mają o dojrzałości chrześcijańskiej. To kolejny etap, obok Chrztu i Eucharystii, wtajemniczenia religijnego, jest konieczny dla stawania się w pełni chrześcijaninem.

Przygotowanie do otrzymania sakramentu trwa wiele miesięcy, aby młodzież świadomie przyjęła dary Ducha Świętego i doceniła ich znaczenie w życiu chrześcijan, ale też po to, aby dary te nie zostały zmarnowane. Bierzmowanie pozwala umocnić wiarę i więź z Kościołem.

Jak pisał przed wiekami św. Tomasz z Akwinu: „Bierzmowany otrzymuje moc publicznego wyznawania wiary (…) Napełniony Duchem Świętym staje się bardziej świadomym członkiem Kościoła, przyjmującym odpowiedzialność za wspólnotę i jej misję w świecie. Wyrażając własną decyzję bycia uczniem Chrystusa, potwierdza wybór, którego dokonali za niego rodzice i chrzestni, którzy podczas chrztu prosili Kościół o włączenie go do wspólnoty.”

Przygotowania prowadzone przez młodzież i ich rodziny potwierdzają, że w życiu religijnym naszych parafian jest to istotne wydarzenie, co potwierdza, że w pełni rozumieją rangę tego sakramentu. .