Rekolekcje czasem odnowy duchowej

W środę zakończyliśmy przeżywane w naszej wspólnocie parafialnej Rekolekcje Wielkopostne.

Był to dla nas szczególny czas. Wsłuchiwaliśmy się w słowa ks. Piotra Szpyt, który stał się dla nas Bożym narzędziem, i dotykał niezwykle ważnych problemów związanych z hasłem tegorocznych rekolekcji: „Dekalog - Wiara - Rodzina”.

Rozważania dotyczyły zatem Dekalogu, jako zbioru przykazań, którymi powinien kierować się każdy chrześcijanin. Rekolekcjonista niezwykle wyraźnie podkreślił, że współczesny świat hołduje różnym „bożkom”, zapominając o jedynym Bogu - Stwórcy.

Z tymi zagadnieniami wiąże się również problematyka wiary, która jeśli nie jest pielęgnowana i umacniana przez sakramenty, schodzi w życiu człowieka na dalszy plan. Jeśli nie uznamy Dekalogu jako fundamentu naszej wiary, nie będziemy potrafili stworzyć szczęśliwej rodziny, opartej na chrześcijańskich wartościach.

Ważnym odnośnikiem do rozważań były prezentowane filmy i materiały multimedialne. Całym rekolekcjom towarzyszyła modlitwa, która towarzyszyła przeżywanej odnowie duchowej. Najmłodsi uczestnicy rekolekcji, uczniowie szkoły podstawowej, swoje spostrzeżenia rekolekcyjne prezentowali w formie prac plastycznych.