Świętujmy niedzielę”!!!!

Zapraszamy do lektury krótkich przemówień uczennic klasy III gimnazjum nt. „Świętujmy niedzielę!”. Prace te powstały jako poświąteczna refleksja nad sposobami spędzania czasu wolnego od pracy i szkoły. Przemówienia te skierowane są do ludzi młodych, ale mamy nadzieję, że dla każdego staną się impulsem do własnych przemyśleń na ten temat…

Koleżanki i Koledzy !

Zacznę od tego, że sam Bóg powiedział: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Sięgając w przeszłość, pomyślmy, czy w odpowiedni sposób świętujemy niedzielę.

Dzień ten nie wszystkim kojarzy się ze świętem, uroczystym obiadem czy spotkaniami rodzinnymi. Dla wielu jest to czas wolny, który spędzają na oglądaniu telewizji, grając na komputerze czy robiąc zakupy.

Wiele rodzin zapomina o wspólnym świętowaniu i przebywaniu ze sobą. Zamiast cieszyć się swoją obecnością, wolny czas spędzają w marketach i centrach handlowych. W ten sposób sami oddalają się od siebie, ale i innym nie pozwalają świętować w rodzinnym gronie. Może kasjerka, która nas obsługuje, chciałaby ten czas spędzić ze swoją rodziną?

Przez cały tydzień ciągle gdzieś się spieszymy i na wszystko brakuje nam czasu, dlatego niedziela powinna być czasem poświęconym naszym bliskim. Nie zapominajmy o udziale we Mszy świętej i wspólnym, rodzinnym świętowaniu.

Na zakończenie dodam, że każdy ma pracę i codzienne obowiązki, ale ten jeden dzień w tygodniu powinniśmy uczcić w wyjątkowy sposób.

Gabriela

Koledzy i Koleżanki!

Zebraliśmy się dzisiaj, aby rozważyć, czy niedziela jest dniem szczególnym, czy właściwie ją obchodzimy.

Niedziela jest dniem odpoczynku. Pan Bóg stwarzał świat przez sześć dni, natomiast siódmego odpoczywał. Nakazuje nam, by ostatnia doba tygodnia była okresem wypoczynku i oddawania Mu czci. Jednak w dzisiejszych czasach zapomina się o tym. Wiele osób wierzących spędza ten czas w supermarketach a nie, jak powinni - w kościołach.

Często słyszymy powiedzenie, że "czas to pieniądz". W dzisiejszym, zabieganym świecie zdaje się ono bardzo trafne. Niedziela jest jedynym dniem w tygodniu, gdy możemy się zatrzymać i miło spędzić wolny czas. Niestety, młodzież często woli spędzić go przed komputerem, a nie na rozmowie z bliskimi.

Powinniśmy zmienić nawyki, bo w końcu okaże się, że nie będziemy mogli znaleźć nawet kilku chwil na rozmowę z bliskimi. Pamiętajmy, że niedziela to szczególny dzień, poświęćmy go Bogu i rodzinie!

Jola

Szanowni Państwo!

Niedziela to dzień tygodnia, który powinniśmy spędzać w gronie rodziny, wspólnie zjeść obiad i porozmawiać o sprawach, które zdarzyły się w poprzednie dni.

W niedzielę powinniśmy zrezygnować z telewizji, komputera czy pracy, którą możemy wykonać np. w sobotę. Ludzie często zapominają o tym, że niedziela powinna być poświęcona rodzinie i jadą na zakupy do supermarketów lub wolą obejrzeć jakiś program niż poczytać dziecku bajkę. Najgorsze jest to, że nie czują z tego powodu wyrzutów sumienia i na wszystko znajdą usprawiedliwienie.

Nie postępujmy w ten sposób, bo przez to rodzina oddala się od siebie i zatapia w sprawach codziennych, zapominając, jak ważni są dla nas nasi bliscy. Jeden dzień w tygodniu poświęcony tym, których kochamy, to pomoże nam stać się szczęśliwszymi i sprawi, że wszystko będzie piękniejsze. Dlatego „Świętujmy niedzielę”!!!!

Zuzanna