„NAJWIĘKSZY SKARB KOŚCIOŁA”

– MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

Październik jest miesiącem szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej. Codziennie mamy możliwość uczestniczyć w nabożeństwach różańcowych, które gromadzą w kościele starszych i młodszych członków naszej wspólnoty parafialnej.

Modlitwa różańcowa związana jest z kultem Najświętszej Maryi Panny. Ma szczególną moc. Nie może być sprowadzona jedynie do monotonnego powtarzania „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Wiernym pozwala bowiem rozważać Ewangelię i przy tym obcować z Chrystusem i Jego Matką.

Papież Jan Paweł II szczególnie ukochał modlitwę różańcową i zachęcał do jej odmawiania: „Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: "Zdrowaś Maryja" dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania."

Niegdyś papież Pius IX zapytany, jaki jest największy skarb Kościoła, wyciągnął z kieszeni różaniec i powiedział: „Oto jest największy skarb Kościoła!”