Uroczystość Bożego Ciała

„W tej Hostyi jest Bóg żywy,

Choć zakryty, lecz prawdziwy…”

„Jak wielki cud Bóg uczynił,

Że chleb w Ciało Swe przemienił.”

Boże Ciało to zwyczajowa nazwa katolickiej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanej również Świętem Najświętszego Ciała Chrystusa. Jest to święto ruchome, odbywające się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po święcie Trójcy Świętej.

Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, która przemieszcza się w okolicach parafii, to zaproszenie wiernych skierowane do Jezusa Chrystusa, aby odwiedził ich domostwa i pobłogosławił rodzinom w nich mieszkającym. Wierni przygotowują cztery ołtarze, gdzie księża z hostią w monstrancji zatrzymują się na odczytanie fragmentu Ewangelii i krótką modlitwę. Święto ma niezwykle podniosły charakter, procesji towarzyszą śpiewy, niesione są figury Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa, dzieci sypią kwiaty na trasie, którą przemieszcza się pochód z Najświętszym Sakramentem.

W naszej parafii uroczysta procesja przeszła ulicami Nowego Nartu. Dziękuję wszystkim za pobożne uczestnictwo w niej, zaangażowanie, a rodzinom za przygotowanie pięknych ołtarzy.