Chrystus Frasobliwy w moich oczach
– konkurs plastyczny w gminie Jeżowe

5 kwietnia 2013 r. w Jeżowem odbyło się wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego im. ks. Ludwika Bielawskiego pt. „Chrystus Frasobliwy w moich oczach”.

Konkurs zorganizowano dzięki współpracy Zespołu Szkół w Starym Narcie oraz Muzeum – Zbiornicy Figur Chrystusa Frasobliwego działającego przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem. Skierowano go do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum mieszkających na terenie dekanatu Rudnik.

W sumie napłynęło 50 prac plastycznych, które wykonano w różnych technikach, natomiast 33 zakwalifikowano na wystawę pokonkursową. Prace oceniali: Ewa Hawryło – artysta, plastyk z gminy Jeżowe, Krzysztof Lesiczka - opiekujący się zbiorami muzeum oraz Beata Lada - reprezentująca szkołę w Starym Narcie. Komisja oceniała prace wg następujących kryteriów: zgodność z tematem, oryginalność w interpretacji tematu, samodzielność, estetyka wykonania.

W kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej zwyciężyli: I miejsce - Kinga Bednarz (ZS Stary Nart), II miejsce - Paulina Sikora (ZS Jata), III miejsce - Dorota Laufer (PSP Jeżowe – Centrum). Wyróżnienia otrzymały: Laura Szuba (ZS Groble), Alicja Nienajadło (PSP Jeżowe – Kameralne), Katarzyna Rurak (PSP Jeżowe – Centrum), Anna Chudzik (ZS Stary Nart).

W kategorii klas I – III gimnazjum najlepsi okazali się: I miejsce: Edyta Kolano (ZS Groble), II miejsce: Karolina Rychlak (PG Jeżowe), III miejsce: Jolanta Kowal (ZS Stary Nart), Kazimierz Puzio (ZS Stary Nart). Wyróżnienia otrzymały: Patrycja Gorczyńska (PG Jeżowe) oraz Patrycja Wojtanowicz (ZS Groble).

Nagrody książkowe wręczyli dyrektor szkoły w Starym Narcie Zygmunt Kowalski oraz ks. proboszcz Krzysztof Pałac, który pogratulował zwycięzcom, podkreślając wysoki poziom zaprezentowanych prac, podziękował również opiekunom za zaangażowanie i kierowanie pracą uczniów oraz organizatorom za inicjatywę i przygotowanie konkursu.

Uczestnicy zwiedzili muzeum oraz obejrzeli wystawę pokonkursową, wzbogaconą trzema rzeźbami gimnazjalistek: Julii Jarosz, Wiktorii Baran oraz Patrycji Janiec, które powstały w Gminnym Ośrodku Kultury w Gwoźdźcu.

Wystawę prac plastycznych można oglądać do 20 maja w czasie godzin pracy muzeum. Nad przebiegiem konkursu czuwali: Beata Lada, Krzysztof Lesiczka i Małgorzata Wyka.

Małgorzata Wyka