„Biblio, ojczyzno moja”
- konkurs biblijny

13 marca 2013r. w Zespole Szkół w Groblach odbył się kolejny finał Konkursu Wiedzy Biblijnej dekanatu Rudnik. Naszą parafię reprezentowali: Puzio Karol, Gil Bartłomiej, Sudoł Krzysztof, Sądej Bartłomiej.

Cieszy fakt, że dwóch uczniów, z naszej parafii, z Gwoźdźca: Sudoł Krzysztof i Sądej Bartłomiej, zakwalifikowało się do etapu diecezjalnego, gdyż zajęli w etapie dekanalnym, pierwsze dwa miejsca. Wiele pracy kosztowało solidne przygotowanie się do tego niełatwego konkursu, gdyż Pismo Święte stanowi ogromny i niezwykle ważny dla całej kultury europejskiej zbiór wartości, motywów i postaci.

Przy tej okazji warto zastanowić się, jak wygląda nasze codzienne spotkanie z Biblią. Być może ograniczamy się tylko do wysłuchania jej fragmentów w czasie Mszy św.? Pamiętajmy jednak, że jest to „Święta Księga” - symbol naszej wiary. Warto więc sięgać do niej nie tylko od święta, do czego zachęcam przede wszystkim ludzi młodych, którzy uciekają od tego, co ważne, w łatwy świat rozrywki i przyjemności.

O niezwykle istotnej roli Biblii pisał jeden z poetów - R. Brandstetter:

„Na Tobie uczyłem się żyć,

Na Tobie uczyłem się czytać,

Na Tobie uczyłem się pisać,

Na Tobie uczyłem się myśleć,

Na Tobie uczyłem się prawdy,

Na Tobie uczyłem się prosić o odpuszczenie grzechów,

Na Tobie uczyłem się kochać,

Na Tobie uczyłem się mądrości,

Na Tobie uczyłem się przebaczenia,

Na Tobie uczyłem się pokory,

Na Tobie uczyłem się modlić.”

Pamiętajmy, że Biblia to wielka skarbnica wiary oraz wiedzy o otaczającej rzeczywistości. Dzięki niej kształtujemy świat wartości, co ogromnie wpływa na nasze życie. Krocząc obraną przez siebie drogą, budujemy własny wizerunek, opierając się jednocześnie na wzorcach osobowych, które odnajdziemy w Biblii.

W zakończeniu pragnę w szczególny sposób podziękować uczniom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie do konkursu i tak godnie reprezentowali naszą parafię.

Ks. Proboszcz Stanisław Czachor