Adwentowe oczekiwanie

Czas adwentowego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa wypełniony jest w parafii wieloma wydarzeniami, które przeżywamy w naszej wspólnocie.

Codziennie uczestniczymy w Roratach. Nazwa tej wyjątkowej Mszy św. ku czci Maryi bierze swój początek w starej pieśni na wejście, rozpoczynającej się słowami:

„Rorate caeli desuper

et nubes pluant Iustum”

czyli

„Niebiosa spuśćcie rosę

i obłoki niech wyleją Sprawiedliwego”.

Rosa na wypalonych słońcem pustkowiach Bliskiego Wschodu jest wybawieniem dla mizernych upraw, wytchnieniem dla zwierząt i ludzi. Rosa symbolizuje tutaj łaskę – wielki dar Pana, który przyszedł na świat, aby ofiarować się za człowieka.

W tym roku Adwent przypada w pierwszych miesiącach Roku Wiary, dlatego czas ten wypełniamy katechezami skierowanymi do młodzieży i dorosłych, w których interpretujemy Słowo Boże.

6 grudnia po Mszy św. przybył do naszej parafii Święty Mikołaj, aby obdarować dzieci i młodzież upominkami - wyrazem pamięci o tych wszystkich, którzy czynnie uczestniczą w życiu Kościoła. Jednocześnie wprowadził nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, przypominając, że to czas wzajemnej pomocy i pamięci o wszystkich samotnych i potrzebujących naszego wsparcia.

8 grudnia włączyliśmy do wspólnoty ministrantów trzech uczniów klasy III szkoły podstawowej, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali się do tej funkcji. Ponadto w tym dniu dzieci przystępujące do I Komunii Świętej otrzymały poświęcone medaliki. Był to kolejny etap w ich wewnętrznym przygotowaniu na przyjęcie Jezusa Chrystusa w Eucharystii.