15 sierpnia -
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
„Panno Wniebowzięta Panno najmilsza Twojej wielkości ni pojąć ni zmierzyć miłości blaskiem przewyższasz słońce jak Ci nie ufać jak nie zawierzyć” |
15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według teologii katolickiej Maryja po zakończeniu ziemskiego życia mocą Bożą została wzięta do nieba z ciałem i duszą.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą – Matkę Boską Zielną, jako patronkę ziemi i bujnej roślinności. Do kościoła przynosimy wieńce ze zbóż oraz bukiety z kwiatów i ziół. Kiedyś wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości.
Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako „najdorodniejszego ziemskiego owocu”, „najpiękniejszego kwiatu ludzkości”. Wszystkie one, podobnie jak Maryja, mają swój czas wzrostu i czas dojrzewania. Są dorodnym plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi [źródło: www.wiara.pl].
W naszej parafii również odbyła się uroczysta Msza św., podczas której mogliśmy podziwiać trzy wieńce przyniesione do świątyni. We wspólnej modlitwie dziękowaliśmy Maryi za opiekę podczas tegorocznych zbiorów, nieustanne wstawiennictwo, poświęcaliśmy się też Jej dalszej opiece.