TO JEST CIAŁO MOJE…

„Ja jestem chlebem życia.

Kto do mnie przychodzi,

Nie będzie łaknął;

a kto we Mnie wierzy,

nigdy pragnąć nie będzie”.

7 czerwca br. przypadło święto Bożego Ciała. Uroczysta Msza św. odbyła się w Starym Narcie. Procesja z udziałem wielu parafian przeszła przez miejscowość, oddając cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę, dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono z Niemiec zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach. Istnieje on do dnia dzisiejszego (źródło: http://brewiarz.pl/czytelnia/boze_cialo).

Jak wielką wymowę ma ta uroczystość podkreślał Jan Paweł II, głosząc: „W Eucharystii Jezus przyłącza się do nas - tak jak przyłączył się do uczniów zmierzających do Emaus - gdy pielgrzymujemy przez dzieje, w miastach i wioskach, na Północy i na Południu świata, w krajach o tradycji chrześcijańskiej i w krajach pierwszej ewangelizacji”.

Dziękuję wszystkim parafianom podążającym za Chrystusem w procesji, szczególnie zaś tym, którzy przygotowali piękne ołtarze. Zapraszam do pobożnego przeżycia oktawy Bożego Ciała, której w naszej parafii przyświecać będą słowa błogosławionego Jana Pawła II: „Kto przyjmuje z wiarą Ciało Chrystusa, jednoczy się z Nim, a w Nim z Bogiem Ojcem w miłości Ducha Świętego. Bóg w człowieku, człowiek w Bogu. To właśnie staje się autentycznym fundamentem Komunii w Kościele”.

Ksiądz Proboszcz

Stanisław Czachor