„Per Mariam ad Christum”

- przez Maryję do Chrystusa

„I poniosły ku Niebu Lilię,

Huf Aniołów przeczystą Maryję.

Z gwiazd oblekli jej czoło diademem,

U stóp w darze złożyli jej Ziemię.

Nad wszechświatem i Nieba Krainą,

Jej opieka się stała przyczyną.”

Od wieków Kościół wyznaje niezachwianą wiarę, że Maryja z ciałem i duszą została wzięta do nieba. Fakt ten upamiętnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą obchodzimy 15 sierpnia.

Święto to, bardzo radosne w swojej wymowie, ukazuje Matkę Najświętszą jako przewodniczkę człowieka w drodze do wiecznej chwały. Wniebowzięcie Maryi daje bowiem nadzieję wszystkim wierzącym na wypełnienie obietnic o szczęściu wiecznym, które Bóg dał pokornym i sprawiedliwym, gdyż jak mówił Jan Paweł II: „Jakkolwiek mroczne byłyby chmury gromadzące się na horyzoncie, a wydarzenia spotykające człowieka wydawałyby się niepojęte, chrześcijanin nigdy nie może stracić ufności i pokoju”.

Uroczystość Wniebowzięcia wzywa ludzi do zawierzenia siebie i swoich rodzin Niepokalanej, która z wysoka, niczym promienista gwiazda, prowadzi nas na codziennej drodze ziemskiego istnienia. Od IX wieku w dniu tym poświęca się pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce, które symbolizują duchową pełnię Maryi, jako „najdorodniejszego ziemskiego owocu”, „najpiękniejszego kwiatu ludzkości”:

„Wygnańcy z raju, Twe przybrane dzieci

Wzrok swój zdumiony dziś wznoszą w niebiosy

I patrzą na Tron Twój, co jak słońce świeci

A w koło cudne słychać niebian głosy

Bo dziś z triumfem do nieba przyjęta

Dziś Wniebowzięta”